A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében” című - EFOP-1.3.5-16-2016-00026 azonosítószámú - projektje Európai Uniós támogatásban részesült.

A megtervezett projekt megvalósítása érdekében benyújtott támogatási kérelem 25.000.000 Ft támogatást nyert el (100%-os támogatási intenzitás).

A projekt 2017. március 1 és 2020. február 29. között 6 együttműködő partner bevonásával valósul meg, 6 településen.

Az együttműködő partnerek és települések:

  • Békéscsaba – Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium,
  • Mezőkovácsháza – Kalocsa Róza Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság,
  • Nagybánhegyes – Nagybánhegyesi Szlovák Hagyományőrző Egyesület,
  • Telekgerendás – Telekgerendás Község Önkormányzata,
  • Tótkomlós – Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség,
  • Újkígyós – Ipolyi Arnold Népfőiskola Kulturális Egyesület.

A projekt közvetlen célcsoportja projektszinten a 14-35 éves fiatalok, illetve a 60 év felettiek, közvetve pedig a partnerszervezeteink vonzáskörzetében élők, a szervezet által elért helyi társadalom egésze. 

A projektben megvalósult tevékenységek és azok eredményeit bemutató zárókonferenciára 2019. december 15-én került sor Békéscsabán. A konferenciára meghívást kaptak a projektbe bevont partnerszervezetek, a projekt által érintett kisközösségek résztvevői, valamint a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjai. A tanácskozáson Kocsis Klára projektmenedzser ismertette a projekt során megvalósított tevékenységeket, egy látványos prezi vetítéssel végigvezette a hallgatóságot a 3 év folyamán megtett úton.

A közel 3 éves munka eredményei a projektbe bevont településeken egy-egy kiállítás formájába kerültek bemutatásra.

A Kalocsa Róza Művelődési Központban 2020. február 1-én Kovácsházi Kézműves Kör munkáiból nyílt kiállítás.  A tárlaton a közösség 34 tagja mutatta be kézműves tevékenysége munkáját. Több kismesterség fogásait sajátították el a tagok, többször egymást tanítva. Mezőkovácsházán olyan közösséget sikerült életre kelteni, ami – látva a lelkesedést, szaporodó létszámot - hosszú távon is életképes lehet. A kiállításon több népi mesterség alkotásait láthatták az érdeklődők. A közösség aktivitását és település részéről kinyilvánított támogatás egyértelműen előre vetíti, hogy a Kovácsházi Kézműves Kör a pályázati időszak lezárta után is tovább fog működni a művelődési központban

Mind a 6 településen Kisközösségek a helyi hagyományokért címmel 2019 tavaszától is tovább folytatódtak a szakmai találkozók. Békéscsabán az ifjúsági korosztályból vártuk a népi kézművesség iránt érdeklődőket, akik a hímzés és a könyvkötészet rejtelmeibe kaptak bepillantást. Mezőkovácsházán a felnőtt korosztály számára szerveztünk kézműves találkozókat, amelyre rendkívül nagy volt az érdeklődés. Nagybánhegyesen a hímző szakmai találkozókon főleg a szépkorú asszonyokól álló közösség mélyítette tovább a hímzés tudományát.

A projekt keretében tervezett 4 db fórum közül a negyedik alkalommal a Szociokulturális tevékenységek – a helyi közösségek és családok megerősítése, a tradíciók megőrzése került a középpontba. A 2019. november 9-én megvalósított esemény helyszíne a Kornélia Étterem konferenciaterme volt. Partnerszervezeteink mindegyike több fővel is képviseltette magát, valamint szép számmal voltak jelen a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjai is. A rendezvényen Pál Miklósné elnök köszöntője után a néphagyományok megőrzése, a családok és tradíciók kontextusáról hallhattak előadásokat a résztvevők, majd a térségben lévő településeken folyó szociokulturális, közösségi gazdaság- és társadalomfejlesztést célzó tevékenységeket bemutató előadások következtek.

A projekt keretében 2019-ben 3 településen valósult meg húsvéthoz kapcsolódó rendezvény, Nagybánhegyesen, Újkígyóson és Telekgerendáson.  A rendezvények célja a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó közösségi alkalmak megteremtése volt. Az eseményeken a résztvevők ismereteket kaphattak az ünnepnek a közösség életében betöltött szerepéről, közösségmegtartó erejéről, népi mesterségeket ismerhettek meg. A húsvéti kézműveskedés meghatározó feladata volt az ünnephez kapcsolódó tárgyak készítése természetes anyagokból, mint a tojásfestés és az ünnepi asztal díszítésének elkészítése. A programoka néptáncbemutatók, táncházak, gyermek műsorok, népi játékok színesítették, illetve hagyományos húsvéti ételekkel vendégelték meg a települések apraját-nagyját.

A Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium Művészeti Szakközépiskola Általános Iskola Óvoda Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégiummal együttműködésben 2018. szeptember 26-án, az iskola tanulói számára szervezett EZERSZÍNŰ ŐSZ elnevezésű rendezvény közelebb hozta az aktuális természetben történő változásokat a diákokhoz, szélesebb teret nyitott arra, hogy a betakarítás olyan esemény a magyar kultúrtörténetben, ami ünnep. Hálát adni az elvégzett munkáért, a betakarítható élelmekért magától értetődő dolog. A gyerekek megízlelhették, megszagolhatták az őszi terméseket. Soós Emőke bábszínész közreműködésével interaktív mesehallgatáson vettek részt a legkisebbek, illetve népi ügyességi játékokat próbálhattak ki. A kézműves foglalkozásokon csak ebben az évszakban beszerezhető, friss alapanyagokat használtak. Csuhéangyalkákat, különböző termésekből díszeket, valamint nádból és fából sípokat készítettek. A délután színesítette még néptánctanulás Majorosi Tímea néptáncoktató közreműködésével, valamint a gyerekek igazi autentikus lovaskocsikázáson vehettek részt.

2018 őszétől mind a partnerszervezetnél kislétszámú a projekt teljes időtartamában működő tudásátadó, gyakorlatorientált nonformális programok valósultak meg „Kisközösségek a helyi hagyományokért” címmel, melyek a helyi igényekre, sajátosságra épülve elsősorban a népi hagyományápolást tűzik ki célul, Telekgerendáson a fafaragás, Tótkomlóson a gyapjúszövés, Mezőkovácsházán az általános népi kézművesség, Nagybánhegyesen a hímzés, Újkígyóson a helytörténet és honismeret, Békéscsabán az evangélikus iskolában a hímzés és könyvkötészet iránt érdeklődő célcsoport bevonásával.

A békéscsabai evangélikus iskolába járó gyerekek izgalommal várták ezt a napot, mert tudták, hogy más várja őket, mint a megszokott hétköznapokon. A közeledő Karácsonyra készülhettek együtt 2018. november 30-án. Délután 13.00 órától különböző helyszíneken népi kézművesek kézműves foglalkozások várták a gyerekeket.  Az egész délután a csillagokról szólt. Volt mézeskalács díszítés, mellette szalmacsillagokat és harangokat fontak, valamint facsillagokat készítettek a kisiskolások.  Amit elkészítettek a gyerekek mind a karácsonyfára, vagy alá kerülhetett. Volt, aki csillogó szemekkel ajándékozta az érkező szüleinek amit elkészített ezen a délutánon.  A Palinta társulat „Karácsonyi csillag” című előadása előtt, Szente-Réth Katalin adventi gondolatait hallgathatták meg a diákok és szüleik az Evangélikus Kistemplomban. A zenés, énekes előadás mindenkit megmozgatott, és színpadra penderített, mert a diákok felváltva cserélődtek az énekekkel. Rengeteg új dal és élmény töltötte be nap végén a diákok és hozzátartozóik szívét.

A projekt keretében tervezett 4 db fórum közül a harmadik alkalommal a Helyi értékek, társadalmi felelősség vállalás és önkéntesség a népi kézműves értékek megőrzésben címmel szerveztünk eseményt 2018. szeptember 29-én. Az esemény helyszíne a békéscsabai Tégla Közösségi Ház volt. Partnerszervezeteink mindegyike több fővel is képviseltette magát, valamint szép számmal voltak jelen a megyében működő népi kézműves közösségek tagjai is. Az eseményen 21 kézműves alkotóközösség képviseltette magát, s közülük az eseményen 10 újonnan (az utóbbi egy évben alakult) kör mutatkozott be többféle módon is.

Az Újkígyóson 2018. szeptember 29-én, az Ipolyi Arnold Népfőiskola Kulturális Egyesület együttműködésével megvalósuló rendezvény célja a településen élők közösségi kapcsolatainak erősítése, a találkozás öröme, továbbá a lakosság, a helyi civil szervezetek, egyesületek saját értékeiknek, munkájuknak, ötleteiknek egymással történő megismertetése volt. A szervezők törekvése az volt, hogy létrehozzanak egy olyan teret – legalább egy napra – ahol a pénz, az anyagiak és az érdekek helyett az emberi, baráti kapcsolatok vezérelik az egybegyűlteket.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Helyi Közösségek Napja megvalósítása öt településen

Mezőkovácsháza
Mezőkovácsházán a Kalocsa Róza Közhasznú Nonprofit Kft-vel partnerségben 2018. május 1-én első alkalommal került megrendezésre a Helyi Közösségek Napja, melyen a városban működő aktív civil közösségek, egyesületek, alapítványok, klubok, szakkörök, csoportok tagjai vettek részt, valamint mutatkoztak be szóban, tárgyi vagy dokumentációs formában. A gyerekeknek ugrálóvár, arcfestés állt rendelkezésre, miközben kicsik és nagyok válogathattak a népi kézműves foglalkozások közül: fonalmunkákat, különféle ékszereket és színes rongybabákat készíthettek.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Szakmai fórum II.

A projekt keretében tervezett 4 db fórum közül a második alkalommal a Fenntartható fejlődés – lehetőségek a projektben címmel szerveztünk eseményt 2018. július 19-én, Békéscsabán. Partnerszervezeteink mindegyike több fővel is képviseltette magát az eseményen. Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket és megnyitotta a fórumot. A megnyitót követően a résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy betekinthessenek az Országos Komplex Népművészeti Tábor munkájába.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Családi napok megvalósítása három településen

Nagybánhegyes

Nagybánhegyesen, 2018. április 30-án megrendezésre kerülő Családi Napra családok, baráti társaságok, munkahelyi kollektívák és civil szervezetek érkeztek a meghívásunkra a jeles napra, melyen megemlékeztünk a pályázatban együttműködő partnereként jelen lévő Nagybánhegyesi Szlovák Hagyományőrző Közhasznú Egyesület 10 éves fennállásáról is. Elmondhatjuk, hogy az egyesület hagyományőrzésben és hagyományteremtésben is fontos célokat tűz maga elé: pl.: népi kézművesség, néptánc és gasztronómiai hagyományaink őrzése. A rendezvényt a Komlós Néptánc Együttes műsora nyitotta.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Hagyományőrző húsvéti rendezvény 3 településen

A Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium Művészeti Szakközépiskola Általános Iskola Óvoda Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégiummal együttműködésben 2018. március 24-én valósult meg az intézmény tanulói és családjaik számára szervezett Húsvéthoz kapcsolódó rendezvény. A program a „Palinta társulat” interaktív játékával kezdődött, amibe a gyerekek jó kedvvel vettek részt. Sokféle mozgásos, énekes, szerepjáték együtt alkotta az előadást. A rendezvényen közreműködtek a Békés Megyei Néptáncosok Szövetség tagjai, akik a húsvéti ünnepkörhöz tartozó szokásokkal, szokásjátékokkal kapcsolatos foglalkozást tartottak.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Farsangi rendezvény megvalósulása 6 településen

A projektben együttműködő 6 partnerszervezetnél a tervezett Jeles Napok keretében farsang valósult meg 2018. január 13. és február 25. között.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Programsorozat megvalósulása 6 partnerszervezetnél

2017. szeptember 1. és 2018. február 28. között a projektben együttműködő 6 partnerszervezetnél programsorozat valósult meg (10 alkalomból álló programsorozat szakkör/szabadegyetem formájában), mely a helyi igényekre, sajátosságra épülve elsősorban a népi hagyományápolást, a helyi kulturális örökség megismertetését, megőrzését, átörökítését tűzte ki célul.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Szakmai fórum I.

A projekt keretében tervezett 4 db fórum közül az első alkalommal a Közéleti szerepvállalás és érdekképviselet elősegítése – lehetőségek a projektben címmel szerveztünk rendezvényt 2018. február 17-én.

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Családi Napok Mezőkovácsházán és Tótkomlóson

2017. május 21-én rendeztük meg a Családi Napot, ahol a gyermekek, szüleik és nagyszüleik közösen tölthették el a szabadidejüket. A családokat számos programmal vártuk, ahol népi kismesterségekkel ismerkedhettek meg, mesterség bemutatókat láthattak, különböző sportolási lehetőségeket vehettek igénybe. A családok tagjai színes programok közül választhattak. Köztük volt a népszerű folklór műsor és táncház. A gyerekek szüleikkel gyorsan táncra perdültek és közben közös éneklés is kialakult. A nap célja volt a szórakoztatás, ismeretszerzés mellett a közösségépítés a népművészet eszköztárával (folklór műsor, táncház, kézműves foglalkozások, népi kismesterség bemutatók).

EFOP-1.3.5-16-2016-00026 - "Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében"
Projektbemutató események hat településen

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület a „Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés Megyében” című projektjének együttműködő partnereként Békéscsaba, Mezőkovácsháza, Nagybánhegyes, Telekgerendás, Tótkomlós és Újkígyós településeken valósítottuk meg a projektbemutató eseményeket a program további eseményeinek ismertetése céljából.

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében” című - EFOP-1.3.5-16-2016-00026 azonosítószámú - projektje 2017-ben 25 millió forint Európai Uniós támogatásban részesült.

A projekt 2017. március 1 és 2020. február 29. között 6 együttműködő partner bevonásával valósul meg, 6 településen, az alábbi együttműködő partnerekkel:

2017. március 25-én a békéscsabai Kézműves Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskolában bemutatásra került az Egyesületünk által megnyert EFOP-1.3.5-16-2016-00026 azonosítószámú, a „Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében” című projekt.

Ezen Európai Uniós pályázat keretében 6 együttműködő partner bevonásával, 6 kevésbé fejlett régióban valósul meg a projekt 36 hónap alatt. Partnereink között megtalálható népfőiskola, nonprofit kft., egyházi fenntartású oktatási intézmény, települési önkormányzat, hagyományőrző csoport, valamint egyházközösség is.

„KÖZÖSSÉGEK FEJLESZTÉSE A NÉPMŰVÉSZET ESZKÖZTÁRÁVAL BÉKÉS MEGYÉBEN”

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület szeretettel meghívja Önt és munkatársait 2017. március 25-én, 9.00 órára az EFOP-1.3.5-16-2016-00026 azonosítószámú, Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében című projekt bemutatására.

A tanácskozás helyszíne:
Kézműves Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola (5600 Békéscsaba, Orosházi út 32.)

„Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében”

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület sajtótájékoztatóra hívja a média képviselőit 2017. március 25-én, 8.30 órára.

A sajtótájékoztató témája:
Az EFOP-1.3.5-16-2016-00026 azonosítószámú, Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében című projekt bemutatására.

A sajtótájékoztató helyszíne:
Kézműves Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola (5600 Békéscsaba, Orosházi út 32.)

A sajtótájékoztatót követően 09.00 órától kezdődik a projekt nyitórendezvénye, amelynek programját mellékelve küldjük.

Kérjük, a sajtótájékoztatón való részvételi szándékát március 20-ig szíveskedjen jelezni Kocsis Kláránál a 20/283-02-13-as telefonszámon vagy az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.

Cs, febr. 29, 2024
2024. március 8-10 között Békéscsabán kerül sor a XIX. KÁRPÁT - MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL...
Cs, febr. 08, 2024
Egyesületünk 12 népi kézműves szakágban hirdeti meg államilag elismert szakképesítésre felkészítő...
Cs, jan. 04, 2024
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Hagyományok Háza, a debreceni Kézműves Alapítvány,...
P, szept. 08, 2023
Meghosszabbítjuk a Békés Megyei Népművészeti Egyesület akkreditált képzéseinek és...
Szo, júl. 15, 2023
Meghosszabbítottuk a már korábban meghirdetett XIX. KÁRPÁT-MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL - 2024...
Sze, jún. 21, 2023
A Népi játék és kismesterségek oktatója képzésben résztvevők számára lehetőség van Képzési hitel...
Cs, jún. 08, 2023
Szent Iván Napi Vigadalom Békéscsaba, Szent István tér 2023. június 24. 18:00 - 22:00 óráig 18:00...
Sze, jún. 07, 2023
images/cikkek/2023/koros_volgyi_2023_reszletes_prospektus.jpg XXIII. KÖRÖS-VÖLGYI SOKADALOM - A...
P, febr. 24, 2023
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány, különböző...