A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Közösségek fejlesztése a népművészet eszköztárával Békés megyében” című - EFOP-1.3.5-16-2016-00026 azonosítószámú - projektje Európai Uniós támogatásban részesült.

A megtervezett projekt megvalósítása érdekében benyújtott támogatási kérelem 25.000.000 Ft támogatást nyert el (100%-os támogatási intenzitás).

A projekt 2017. március 1 és 2020. február 29. között 6 együttműködő partner bevonásával valósul meg, 6 településen.

Az együttműködő partnerek és települések:

 • Békéscsaba – Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium,
 • Mezőkovácsháza – Kalocsa Róza Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság,
 • Nagybánhegyes – Nagybánhegyesi Szlovák Hagyományőrző Egyesület,
 • Telekgerendás – Telekgerendás Község Önkormányzata,
 • Tótkomlós – Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség,
 • Újkígyós – Ipolyi Arnold Népfőiskola Kulturális Egyesület.

A projekt közvetlen célcsoportja projektszinten a 14-35 éves fiatalok, illetve a 60 év felettiek, közvetve pedig a partnerszervezeteink vonzáskörzetében élők, a szervezet által elért helyi társadalom egésze.

 

A 6 partner mindegyikénél megvalósult tevékenység:

 • a projektet, annak céljait bemutató, toborzó esemény, a helyi közvélemény, érdeklődők számára, figyelemfelkeltés céljából, illetve a projekt közvetett célcsoportjának toborzására;
 • helyi hagyományok ápolását célzó rendezvények – „Jeles Napok” címmel, 4 alkalommal a helyi hagyományokra épülő nagyrendezvény megszervezése, lebonyolítása (karácsony, húsvét, farsang, idősek napja, ill. egyéb helyi igény szerinti rendezvény – főként ünnepkörökhöz kötődően), a rendezvények célja a helyi közösségi ünnepi kultúra erősítése, a helyi hagyományok felelevenítése, megőrzése – a helyi programelemek kibővítését jól szolgálják a népi játszóházak, mesterség bemutatók, népi kultúrához kötődő programok: népzene-, néptánc bemutatók, táncházak, népmesei műsorok stb.;
 • a „Helyi Közösségek Napja” c. rendezvény megszervezése, lebonyolítása, mely a helyi kisközösségek, csoportok, civil szervezetek aktív részvételére épülő rendezvény, ahol bemutatkozási lehetőséget kapnak a helyi közösségek, hogy értékeiket felvonultassák – közösségi aktivitás erősítését célzó rendezvény programja kiegészül igény szerint előadással, fórummal, a családok bevonzása és a hagyományápolás végett népi játszóházzal, mesterség bemutatókkal, illetve zárásképp vendégelőadó fellépésével;
 • a „Családok Napja” c. program megszervezése, lebonyolítása, melyeknek a családok megerősítése, fiatalok felelős életre nevelése a központi témája, mely szintén kiegészül népművészeti programelemekkel;
 • minden partnernél kislétszámú a projekt teljes időtartamában működő tudásátadó, gyakorlatorientált nonformális programok valósulnak meg „Kisközösségek a helyi hagyományokért” címmel, melyek a helyi igényekre, sajátosságra épülve elsősorban a népi hagyományápolást tűzik ki célul, Telekgerendáson a fafaragás, Tótkomlóson a szövés, Mezőkovácsházán az általános népi kézművesség, Nagybánhegyesen a hímzés, Újkígyóson a helytörténet és honismeret, Békéscsabán az evangélikus iskolában a hímzés és könyvkötészet iránt érdeklődő célcsoport bevonásával – a projekt végén egy-egy kiállítás keretében kerülnek bemutatásra a találkozók alkalmával elkészült népi kézműves produktumok.

Közös projekttevékenységek:

 • a projekt nyitó- és záróeseményének megszervezése és lebonyolítása;
 • a Képzők-képzése tréning, mely egy 3 napos és további 13 órában tutorált nonformális képzés a partnerszervezetek által delegált 3-3 fős csoportoknak, azzal céllal, hogy a résztvevők maguk legyenek a helyi társadalom önkéntes, civil erjesztői, a projektmegvalósítás helyi segítői – a tréningen a közösségfejlesztés, a helyi értékek gyűjtésének módszertan, az önkéntesség, valamint a közösségi tervezés folyamatába nyernek betekintést a résztvevők;
 • 4 alkalommal valósul meg szakmai fórum a partnerszervezetek képviselőinek bevonásával – témakörök: közéleti szerepvállalás és érdekképviselet elősegítése; a társadalmi felelősségvállalás és önkéntesség kultúrájának erősítése; a fenntartható fejlődés tudatosítása, kulturális gazdaságfejlesztés; családok megerősítése, fiatalok felelős életre nevelése – a meghívott előadókon kívül a résztvevők a találkozók alkalmával megosztják helyi tapasztalataikat, jó gyakorlataikat;
 • a 6 kisközösség fejlődését, tevékenységét közösségfejlesztő szakértő tanácsadási alkalmak során segíti.
 • önkéntes szolgáltatások megszervezése, közvetítése (tanácsadások a partnerek, tréninget végzettek számára)
 • kapcsolattartás és adatszolgáltatás (ÚNK)
Rendhagyó tárlatlátogatásra invitálunk mindenkit!

A "Népi textíliák a mai életünkben” című országos pályázati kiállítás ugyan jelenleg is áll Békéscsabán, a Megyei Könyvtárban, de sajnos a vírus miatt nem látogatható.
Dőljenek, hátra a fotelben, nézzék végig a videókat és gyönyörködjenek az alkotók szebbnél szebb munkáiban!
A kétrészes, összesen közel húsz-huszonöt perces film adjon mindenkinek örömet és reményt arra, hogy ez a rémálom rövidesen befejeződik és ismét visszatérhetünk a megszokott, vagy egy kicsit megváltozott életünkhöz.
A filmek az egyesületünk YouTube csatornáján bármikor megtekinthetők, azonban az alábbi két linkre kattintva máris láthatók.

Jó egészséget kívánunk ! #maradjotthon
Cs, okt. 15, 2020
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Innováció a kézművességben” című -...
Cs, okt. 01, 2020
Az Emberi Erőforrás Minisztériuma, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a...
Cs, júl. 09, 2020
Kedves Alkotók! Az idei év sok váratlan fordulattal lep meg bennünket, amelyek között vannak jók...
K, jún. 23, 2020
Ezúton szeretnénk figyelmükbe ajánlani a közelmúltban megjelent Magyar Falu Program Falusi Civil...
P, jún. 19, 2020
A mai naptól, a veszélyhelyzet megszűnésével újraindulhatnak a közművelődési tevékenységek,...
K, jún. 16, 2020
A kialakult járványügyi helyzetre való tekintettel a XVII. Országos Népművészeti Kiállítás...
Cs, jún. 04, 2020
Egyesületünk, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, különböző partnerszervezetekkel közösen 1989...
P, máj. 29, 2020
NÉPI KÉZMŰVES NAPKÖZIS TÁBOROK A NÉPMŰVÉSZETI ALKOTÓHÁZBAN BÉKÉSCSABA, OROSHÁZI U. 32. A Békés...
Szo, máj. 16, 2020
Júniusra tervezett rendezvényeink - a koronavírus miatti jogi szabályozásra tekintettel -...