Elnyert támogatás: 24.643.216 Ft
Támogatási intenzitás: 100%-os.

Projekt megvalósítása: 18 hó
2018. 07. 01 - 2019. 12. 31.

Együttműködő partnerek:

  • Békéssámson Községi Általános Iskola, Békéssámson
  • Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Békés
  • Esély Pedagógiai Központ Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Békéscsaba
  • Lencsési Lakótelepi Óvoda, Békéscsaba
  • Savio Szent Domonkos Katolikus Általános Iskola és Óvoda Nagybánhegyesi Tagintézmény, Nagybánhegyes
  • Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium, Békéscsaba
  • Lencsési Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Békéscsaba,

Tevékenységek:

14 db művészeti csoportot (heti 1 alkalom, mindösszesen 15, alkalmanként 2 óra), 2 db nyári tábort (táboronként 6 nap, 20 fő), 7 helyszínen kétfordulós versenyt, vetélkedőt (egy helyi, főként néprajzi és egy megyei tárgyalkotó vetélkedő), 5 intézményben témanapokat (5 x 3 db témanap) valósítunk meg.

Projektmenedzser: Kocsis Klára
Szakmai vezető: Pál Miklósné
Pénzügyi vezető: Schusztek Tiborné

Fenntartási idő: 5 év

infoblokk_kedv_final_felso_cmyk_ESZA.jpg (1453×1004)

EFOP-3.3.2-16-2016-00010 Népi kézműves hagyományok átörökítése a Körösök völgyében című projektünk - 18 hónap alatt - a Dél-alföldi régióban, Békés megyében, azon belül 4 járásban, 4 településen, az ország több szempontból is hátrányos helyzetű, fejlesztendő, ill. egy intézményi célcsoport esetében komplex programmal fejlesztendő járásában valósult meg.

7 intézménnyel kötött az egyesület együttműködési megállapodást a programok megvalósítására. Az együttműködés 5 intézmény esetében általános iskolásokra, 1 intézmény esetében óvodásokra, egy további intézmény esetében pedig (fogyatékkal élő) szakiskolásokra vonatkozott.

Novemberben, a Lencsési óvodában helyi néprajzi verseny zajlott le. A verseny első fordulóján a gyerekek – az életkori sajátosságaikhoz igazodó – játékos kérdéseket, feladatokat kaptak. A második részben, majd decemberben gyakorlati kézműves teendők is várnak rájuk. Decemberben, a békéscsabai Esély Szakiskolában, a Szlovák Általános Iskolában, a békéssámsoni Általános Iskolában és a nagybánhegyesi Általános Iskolában zajlottak le a helyi néprajzi versenyek.

Népi kézműves hagyományok átörökítése a Körösök völgyében projektünk 7 partnerintézménnyel folytat együttműködést, melynek keretében 2019 szeptember 1. és december 31. között 2 intézményben valósítunk meg témanapokat, ahol népi kézműves foglalkozások, illetve táncházak, kiállítások és mesemondó programok valósulnak meg a gyerekek és fiatalok számára. Októberben, a békési Dr. Hepp Ferenc Általános Iskolában két témanapra került sor, ahol mindkét alkalommal kb. 80 fő részvételével zajlottak a játszóházak. A gyerekek nagy örömmel alkottak, s az elkészült alkotásokat haza is vihették. Az első témanapon a Belencéres táncegyüttes tartott táncbemutatót és táncházat, a második alkalommal pedig Harangozó Imre mesemondását hallgathatták a résztvevők.

7 partnerintézményünk közül 2018-ban a békéssámsoni, idén – 2019-ben – pedig a nagybánhegyesi általános iskola tanulói vehettek részt 6 napos kézműves táborban, melyet a Komplex Népművészeti Tábor keretei között rendeztünk meg. A gyerekek két csoportban tevékenykedtek, a lányok a kreatív hímző, a fiúk pedig a fafaragó, faműves csoportokban alkothattak, valamint néptánc foglalkozásokon vehettek részt. A táborozó gyerekek egy része már évközben is kapcsolatban állt velünk, hiszen a projekt keretében művészeti csoportban hímezhettek, a többiek számára ez volt az első találkozás a népi kézművességgel.

A 2019 januárjától indult művészeti csoportok 7 partnerintézménynél, Békéscsabán, Békésen, Békéssámsonban, Nagybánhegyesen, május-júniusban fejezték be tevékenységeiket. A helyszínenkénti 15 foglalkozáson sokszínű tevékenység folyt, a gyerekek a népi kézművesség anyagaival, technikáival, tárgyaival ismerkedhettek meg. Minden partnerszervezetünknél 10 fő számára szerveztük meg a csoportok foglalkozásait, a résztvevő gyerekek örömmel sajátítják el oktatóink vezetésével, természetes anyagok felhasználásával, a hagyományos népi kézműves technikákat.

A projekt keretében 2019 januárjától új művészeti csoportok indultak 7 partnerintézménynél, Békéscsabán, Békésen, Békéssámsonban, Nagybánhegyesen, óvodában, általános iskolákban és fogyatékkal élők számára.  Júniusig 15 alkalommal, minden helyszínen alkalmanként 10 fővel tartanak foglalkozásokat, melyeken sokszínű tevékenység folyik.

A projekt keretében szeptembertől decemberig 7 partnerintézménynél művészeti csoportok működnek, illetve 15 témanapot valósítunk meg. 3 témanaphoz kötődve – 3 partnerszervezetnél – Békés megye élő népművészete kiállítást rendezünk be. A művészeti csoportok heti rendszerességgel tartják foglalkozásaikat.

Október hónapban 2 témanapot valósítottunk meg, mindkét alkalommal 3-3 kézműves játszóházi foglalkozást tartottunk, két helyszínen kiállítást rendeztünk be, és népi mesemondó adott műsort, egy másik helyszínen pedig élőzenés táncház valósult meg.

Szeptember hónapban minden helyszínen megkezdték a művészeti csoportok a munkát. Heti rendszerességgel tartják foglalkozásaikat.

Szeptember 3-án a Békéscsabai Szlovák Általános Iskolában – élményszerű tanévindító nap keretében – kézműves játszóházakat, illetve népi játék tanítást, néptáncbemutatót és táncházat szerveztünk a helyi partnerszervezettel együttműködve.

Megkezdődtek az őszi rendezvények, események előkészületei a projekt keretében. Szeptembertől decemberig 7 partnerintézménynél művészeti csoportok indulnak, illetve 15 témanapot valósítunk meg. 3 témanaphoz kötődve – 3 partnerszervezetnél – Békés megye élő népművészete kiállítást rendezünk be.

A 2018. július elsejével indult „Népi kézműves hagyományok a Körösök völgyében” című projektünk keretében 20 fő békéssámsoni általános iskolás diák táborozhatott az egyesület táborában, ahol a fiúk elsősorban a fafaragás, a lányok pedig a kézi hímzés alapjait sajátíthatták el, de további természetes anyagokkal és alkotói szakágakkal is megismerkedhettek, mint gyöngyfűzés, nemezelés stb.

H, nov. 18, 2024
A Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület...
Sze, nov. 06, 2024
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület szeretettel meghív minden kedves érdeklődőt a Népi...
Szo, szept. 21, 2024
Békés megyei Népművészeti egyesület 2024- őszén, Békéscsabán, ismét népművészeti szakköreibe várja...
Szo, szept. 07, 2024
FIGYELEM! A JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐT MEGHOSSZABBÍTOTTUK 2024. OKTÓBER 15-IG. FELHÍVÁS Akkreditált...
Sze, júl. 24, 2024
A Békés Megyei Népművészeti Egyesülettel a vármegye több településén találkozhatnak az érdeklődők,...
K, júl. 02, 2024
Meghosszabbítjuk az ősszel induló, államilag elismert népi kézműves szakképesítést adó képzések -...
Sze, máj. 08, 2024
A BÉKÉS MEGYEI NÉPMŰVÉSZETI EGYESÜLET SZÉKHELYE (ezáltal számlacíme) ÉS LEVELEZÉSI CÍME...
Cs, márc. 28, 2024
Az egyesületünk által meghirdetett nyári táborok első jelentkezési határideje 2024. június 1-jén...
Cs, febr. 29, 2024
2024. március 8-10 között Békéscsabán kerül sor a XIX. KÁRPÁT - MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL...