Megítélt támogatás: 10.100.000 Ft
Támogatási intenzitás: 100%-os.
Projekt megvalósítása: 18 hó
2019.07.01.-2020.12.31.
Együttműködő partnerszervezetek:
- Békéscsaba városrészeinek közművelődési intézményei (Lencsési lakótelep, Mezőmegyer, Gerla, Jamina (Erzsébethely).
- Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület
A projekt tevékenységei:
- „Múlt a jelenben” – hagyományőrző műhelyek beindítása és működtetése - 4 db 150 órás műhely.
- Szent Iván Napi Vigadalom - 1 alkalom.
- „Úgy tetszik, hogy jó helyen vagyunk itt…” - komplex népművészeti gyermekfoglalkoztatók - 4 alkalom.
- Projektünk eredményei a számszerűsíthető adatokon túl megjelennek kvalitatív módon leírható mutatókban is:
- a népi kézművesség, a néphagyományok iránti elkötelezettség növekedése,
- a generációk közötti közös közösségi élményszerzés lehetőségeinek bővülése,
- a gyermek- és ifjúsági korosztályokból minél több elköteleződő, bevonódó,
- helyi kisközösségek létrejötte (a műhelyek továbbélése)
- kreatív ipar fejlődése a városban – vállalkozók számának növekedése
- helyi közösségi terek jobb kihasználása, rendezvénytérként megerősítése az események által.
Projektmenedzser: Kölcseyné Balázs Mária
Pénzügyi vezető: Schusztek Tiborné
Fenntartási idő: Jelen felhívás esetében nem releváns
Az „Innováció a kézművességben” című projekt keretében, 2020. nyár végétől a járványügyi korlátozások enyhülésével ismét nagy lendülettel folytatódtak a „Múlt a jelenben” hagyományőrző műhelyfoglalkozások. A „Tégla” Népművészeti Alkotóház közösségi terei péntek délutánonként megteltek élettel, a hímző, a rézműves és a vászonszövő műhely tagjai nagy lendülettel vetették bele magukat a munkába, és szebbnél szebb alkotások születtek.
Az „Innováció a kézművességben” című projekt keretében a „Múlt a jelenben” – hagyományőrző műhelyek elindításánál nem titkolt szándékunk volt, hogy a műhelyfoglalkozáson készült alkotásokkal benevezzünk az „Élő népművészet” XVII. Országos Népművészeti Pályázatra. Műhelyeinkből szép számmal kerültek ki olyan alkotások, amelyek formavilágával, minőségi kivitelezésével elérte azt a színvonalat, hogy bátran állítottuk csoportjainkat a megmérettetés elé.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Innováció a kézművességben” című projekt keretében indította el „Múlt a jelenben” – hagyományőrző műhelyeit. 2019-ben nagy lendülettel indult el a hímző, fafaragó és a rézműves műhely, mely 2020-ban kiegészült a rézműves a bútorfestő és a könyvkötő műhellyel. A foglalkozások 2020. év elején március közepéig folyamatosan működtek. A járványügyi helyzet miatt a műhelyfoglalkozásokat kénytelenek voltunk szüneteltetni nyár közepéig. 2020. júliusától folytatódtak a műhelyeink.
Támogatott projektünk megvalósítási időszakát 2019. július 1-jén kezdtük meg, ekkor kezdte meg munkáját a projektmenedzsment – projektmenedzser, pénzügyi vezető és szakmai vezető. A projektmenedzsment szükség szerinti gyakorisággal tartja összejöveteleit, e-mailben, telefonon és nem formális összejöveteleken, a konzultáció napi szintű.
Az 1. mérföldkőben elkezdődött a „Múlt a jelenben” – hagyományőrző műhelyek előkészítése, a szakértői team összeállítása. 2019 őszén megkezdtük a műhelyek célcsoportjának toborzását. Felhívást jelentettünk meg az egyesületünk honlapján és facebook oldalán, valamint a médiában – újság- és rádióhirdetésben – szólítottuk meg Békéscsaba lakosságát.
A felhívásban az alábbi műhelyek kerültek meghirdetésre:
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület „Innováció a kézművességben” című - TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00192 azonosítószámú - projektje keretében
„MÚLT A JELENBEN”
150 órás hagyományőrző műhelyeket indít
Az alábbi műhelyekbe várunk békéscsabai jelentkezőket:
A "Népi textíliák a mai életünkben” című országos pályázati kiállítás ugyan jelenleg is áll Békéscsabán, a Megyei Könyvtárban, de sajnos a vírus miatt nem látogatható.
Dőljenek, hátra a fotelben, nézzék végig a videókat és gyönyörködjenek az alkotók szebbnél szebb munkáiban!
A kétrészes, összesen közel húsz-huszonöt perces film adjon mindenkinek örömet és reményt arra, hogy ez a rémálom rövidesen befejeződik és ismét visszatérhetünk a megszokott, vagy egy kicsit megváltozott életünkhöz.
A filmek az egyesületünk YouTube csatornáján bármikor megtekinthetők, azonban az alábbi két linkre kattintva máris láthatók.
Jó egészséget kívánunk ! #maradjotthon