KEDVES NÉPI KÉZMŰVESSÉG IRÁNT ÉRDEKLŐDŐ!
Mindenkit, akinek fontos a népi kézműves örökségünk fennmaradása szeretnénk megszólítani, hogy támogatásával segítsen anyagi alapot teremteni a Békés Megyei Népművészeti Egyesület értékmegőrző, tudásátadó tevékenységéhez, a Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Tér fenntartásához.
2023-ban partnerszervezeteinkkel közösen 868 eseményt valósított meg egyesületünk, melyet több mint 100 ezer ember vett igénybe, vagy látogatott. Az utóbbi években folyamatosan növekszik az igény képzéseink, játszóházaink, mesterség bemutatóink iránt, évente átlagosan 70 szolgáltatást lát el szervezetünk, melyek mindegyike komoly szervezőmunkával járó feladat számunkra. 2022-23-24-es népi kézműves képzéseink során 59 csoportban 674 fő és 37 szakterület képzése valósult meg. Eseményeinket többségében Békés vármegyében - Békéscsabán 509, a megye 33 településén 117 -, illetve az ország 52 településén 97, Romániában 15, az online térben 131 alkalmat valósítottunk meg. Az évi eseményeinkről a honlapokon, a Facebookon, az Instagramon és a Youtube csatornán 610 000 látogatást regisztráltunk.
Elnyert támogatás: 80.000.000 Ft
Támogatási intenzitás: 100%-os.
Projekt megvalósítása: 36 hó
2018.02.01 - 2021.01.31.
Együttműködő partnerek:
- Szent-Györgyi Albert Agóra, Szeged
- Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft., Kecskemét
- Népi Iparművészeti Gyűjtemény (Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek Nonprofit Kft. keretein belül)
- Gyümölcsoltó Boldogasszony Plébánia, Kondoros
- Körösnagyharsányért Egyesület
- Fodor Manó Helytörténeti Egyesület, Battonya
- Városi Művelődési Központ és Könyvtár, Battonya
- Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesülete, Békéscsaba
- Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzata, Gyula
- Békéscsaba Városi Nagycsaládosok Egyesülete, Békéscsaba
- Kötegyáni Baráti Kör Egyesület
- Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, Békés megye
- Mécses Egyesület, Mezőberény
Szakmai partnerek:
- Csanádpalota Önkormányzat
- Napsugaras Dél-Tisza menti Népművészeti és Kulturális Egyesület
- Dél-Magyarországi Alkotók Népművészeti Egyesülete
- Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület
A projekt tevékenységei:
Az élethosszig tartó tanulás keretében 21 db tematika kidolgozásával 24 db tanulási program megvalósítását vállaljuk, 320 fő bevonásával. 4 db műhelyfoglalkozást, 4 db művészeti, alkotó csoportot és 8 db foglalkozássorozatot valósítunk meg partnerszervezeteinknél, mindegyiket 12 hónapos időtartamban.
Kidolgozunk 2 db e-learning programot, s lebonyolítunk 2 db nem formális képzést (távoktatás, kontaktórákkal és tutorálással). 6 db kompetenciafejlesztő alkotótábort valósítunk meg, főként hátrányos helyzetű résztvevők bevonásával.
Projektmenedzser: Kocsis Klára
Szakmai vezető: Kölcseyné Balázs Mária
Pénzügyi vezető: Schusztek Tiborné
Fenntartási idő: 3 év
Projektünk 2018. február 1-jén indult, s az előzetes projekttervnek megfelelő ütemezésben haladt előre 2020. márciusáig. Ezt követően kivétel nélkül mindenütt át kellett ütemeznünk a tevékenységeket. A projekt módosított befejezési határideje 2021. július 31. lett.
Elkészült a tervezett 21 tematika, megvalósult 6 db kompetenciafejlesztő alkotótábor, 2 db e-learning kurzus, 4 db művészeti csoport, 4 db műhelyfoglalkozás, 8 db foglalkozássorozat.
A „Használható hagyományok – népi kézműves tudás átadása” című - EFOP-3.7.3-16-2017-00075 azonosítószámú projekt keretében 2018. februártól kezdődően folyamatosak a tudásátadási alkalmak, művészeti csoportok, műhelyfoglalkozások és foglalkozássorozatok zajlanak:
2019-ben 7 csoport működött Szegeden (népi játszóházi), Kecskeméten (2 db – népi játszóházi és hímző), Körösnagyharsányban (népi játszóházi), Kötegyánban (fazekas), Csanádpalotán (6 kézműves ág megismertetése) és Gyulán (hímző). E csoportok 2019. január-április közötti időszakban zárják egyéves tevékenységüket.
A projekt keretében működő körök decemberben mindösszesen 8 foglalkozási alkalmat valósítottak meg, tevékenységeik főként az adventi ünnepkör köré csoportosultak. Adventi díszek, koszorúk készültek, a gyertyakészítés különböző technikáival ismerkedhettek a résztvevők, illetve több helyszínen is míves, finom mézeskalácsok készültek.
Folyamatosan zajlottak a csoportok foglalkozásai novemberben is, Szegeden, Kecskeméten, Csanádpalotán, Kötegyánban és Körösnagyharsányban 17 alkalmat valósítottunk meg. A csoportok vezetői, animátorai igyekeznek átadni tudásukat, s egyúttal arra is törekszenek, hogy megerősítsék a helyi kisközösségeket.
2019 novemberében egyesületünk ismét népi iparművészeti zsűrizést szervezett.
Folyamatosan zajlottak a csoportok foglalkozásai, október hónapban Szegeden, Kecskeméten, Csanádpalotán, Kötegyánban és Körösnagyharsányban valósítottunk meg 11 olyan alkalmat, amelyeken a résztvevők a választott népi kézműves szakágak technikáit, fortélyait sajátíthatták el. Egy-egy alkalommal 10-14 fő volt jelen.
2019. július 14-20 között 460 fő tevékenykedett Békéscsabán, a Komplex Nyári Népművészeti Táborban, mely az EFOP projektek táborain kívül a következő táborokat foglalta magába:
- III. Békés Megyei Honkörkép Tábor
- VII. Dél-alföldi Ifjúsági Népi Kézműves Tábor
- XVIII. Dél-alföldi Gyermek Népi Kézműves Tábor
- XXIII. Határok Nélküli Néprajzi Népfőiskola
- XXV. Országos Kosárfonó Mesterkurzus
- XXVI. Nemzetközi Fafaragó Alkotótábor
- XXX. Országos Felnőtt Népi Kézműves Tábor
2019 márciusától 7 csoport működik Szegeden (népi játszóházi műhelyfoglalkozás), Kecskeméten (2 db – népi játszóházi műhelyfoglalkozás és hímző művészeti csoport), Körösnagyharsányban (népi játszóházi műhelyfoglalkozás), Kötegyánban (fazekas foglalkozássorozat), Csanádpalotán (6 kézműves ág megismertetésével foglalkozássorozat) és Gyulán (hímző művészeti csoport), májusban a csoportok mindösszesen 12 foglalkozást tartottak.
Megrendelésünkre elkészült a „Mások rólunk” című film, mely a Békés Megyei Népművészeti Egyesület hálózati, tudásátadó és közösségfejlesztő tevékenységét állítja a középpontba. A 25 perces film 18 kisközösség felkeresésével, közel 40 órányi forgatott anyag rögzítésével készült el. Szerepel benne többek között a projekt keretében elindult battonyai hímző művészeti csoport, illetve a mezőberényi csuhé foglalkozássorozat is.
Február végéig működött a projekt keretében Battonyán a hímző művészeti csoport, és bőrműves csoport, munkáikat a battonyai könyvtárban megnyílt kiállításon tekinthette meg a megnyitón megjelent szépszámú érdeklődő. A zárókiállításon mindkét művészeti csoport tagjai emléklapot vehettek át.
Február végéig működött a projekt keretében Battonyán a hímző művészeti csoport, és bőrműves csoport, ám már készülni kezdtek a zárókiállításokra. A tevékenységek 12 hónapon keresztül, 2019. március 1-ig kínálnak alkalmat a résztvevők számára az egyes szakágakban az alkotói tevékenységre. Mezőberényben februárban lezárult az egyéves csuhé foglalkozássorozat, elsősorban hátrányos helyzetű célcsoportok számára. A zárókiállításon, február 28-án emléklapot vehettek át a résztvevők.
A „Használható hagyományok – népi kézműves tudás átadása” című - EFOP-3.7.3-16-2017-00075 azonosítószámú projekt keretében folyamatosak a tudásátadási alkalmak:
Még zajlik Battonyán a hímző művészeti csoport, és bőrműves csoport, illetve Mezőberényben a csuhé foglalkozássorozat, elsősorban hátrányos helyzetű célcsoportok számára, ám már készülni kezdtek a zárókiállításokra. A tevékenységek 12 hónapon keresztül, 2019. március 1-ig kínálnak alkalmat a résztvevők számára az egyes szakágakban az alkotói tevékenységre.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület, a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége 2018. szeptember 29-én 9.00 órától a amelyet a TÉGLA Közösségi Házban rendezte meg a Dél-alföldi Népi Kézműves Közösségek IV. Találkozóját.
Az eseményen 21 kézműves alkotóközösség képviseltette magát, s közülük az idei találkozón 10 újonnan (az utóbbi egy évben alakult) kör mutatkozott be többféle módon is.
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület 2018. július 16-21 között rendezte meg a XXIX. Országos Népi Kézműves Tábort és altáborait Békéscsabán. A táborokat elsősorban a felnőtt alkotók számára hirdettük meg, de a gyermek és ifjúsági korosztályú résztvevők számára is biztosítottuk a népi kézművesség élményszerű megismerési lehetőségét.
A táborokban 25 csoportban 326 fő tevékenykedett, akik Magyarországról és a határainkon túlról érkeztek (Szlovéniából, a Vajdaságból, Erdélyből, Felvidékről és még Japánból is), s 15 kézműves szakágban bővíthették ismereteiket. Mindezen túl a gyermek- és ifjúsági csoportok az általános kézművesség és a néptánc alapjaival ismerkedtek.
2018 márciusában a „Használható hagyományok – népi kézműves tudás átadása” című - EFOP-3.7.3-16-2017-00075 azonosítószámú projekt keretében megkezdődtek a tudásátadási alkalmak: Március 23-án, Battonyán hímző művészeti csoport, 24-én, szintén Battonyán bőrös csoport, 29-én pedig Mezőberényben csuhé foglalkozássorozat indult, elsősorban hátrányos helyzetű célcsoportok számára. A tevékenységek 12 hónapon keresztül kínálnak alkalmat a résztvevők számára az egyes szakágakban az alkotói tevékenységre.