Az Országos Képzési Jegyzék (röviden OKJ) tartalmazta a Magyarországon hivatalosan megszerezhető szakképesítések teljes listáját. A Jegyzék korábban körülbelül 900 szakképesítést tartalmazott, 2008-ra, egy korszerűbb szakképzési rendszer bevezetése után ez a szám a felére csökkent, 2020-tól pedig az OKJ megszűnt.

Az OKJ-s rendszer szerinti képzéseket 2020. december 31-ig indíthatták a felnőttképzők, s ezen OKJ szerinti képzések vizsgáinak be is kell fejeződnie 2022. év végéig, hiszen aki eddig az időpontig nem tud levizsgázni, az már nem kaphatja meg az OKJ-s bizonyítványát.

Egyesületünk 2020-ban – még utoljára – 5 OKJ-s képzést indított el a Népi kézműves szakképesítés megszerzése érdekében, ezen belül zajlott Faműves, fajátékkészítő, Fazekas, Kézi és gépi hímző, Népi bőrműves és Nemezkészítő csoport – mindösszesen 50 fő részvételével.

A képzések komplex vizsgáira 2022. november 8-9-én került sor. Az elkészült vizsgaremekekből reprezentatív kiállítást rendeztünk be, a műhelyekben pedig megkezdődhetett a 180 perces időtartamú helyszíni gyakorlati vizsga. Ezt követően kezdődött meg a szóbeli számonkérés, ahol a szakmai elméleti és a vállalkozói és marketing ismeretekről adtak számot a vizsgázók.

A két nap sok-sok izgalommal zajlott, ám így utólag – a képzések zárultával, a vizsgaeredményeket látva - elmondhatjuk, hogy nem volt ok az izgalomra, hiszen a két év intenzív felkészítése és felkészülése meghozta eredményét a vizsgázók számára, mára már elégedett, boldog OKJ-s szakmai bizonyítvány tulajdonosok mindannyian. Elismeréssel gratulálunk nekik!

S hogy hogyan tovább, ha nincs már OKJ?

Természetesen az államilag elismert szakképesítések köre adott (ÁESZ), s egyesületünk felkészült a népi kézművesség területén ezek oktatására. 15 szakágban, továbbá a Népi játék és kismesterségek oktatója képzésben szerezhetnek végzettséget a hozzánk beiratkozók a jövőben is. Így azt mondhatjuk, hogy bár az elnevezés megváltozott, s vele jónéhány szabályzó is, a lényeg adott – szakképesítést nyújtó képzések továbbra is indulnak Békéscsabán a Tégla Népművészeti Alkotóházban.

Sze, máj. 08, 2024
A BÉKÉS MEGYEI NÉPMŰVÉSZETI EGYESÜLET SZÉKHELYE (ezáltal számlacíme) ÉS LEVELEZÉSI CÍME...
Cs, márc. 28, 2024
Az egyesületünk által meghirdetett nyári táborok első jelentkezési határideje 2024. június 1-jén...
Cs, febr. 29, 2024
2024. március 8-10 között Békéscsabán kerül sor a XIX. KÁRPÁT - MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL...
Cs, febr. 08, 2024
Egyesületünk 12 népi kézműves szakágban hirdeti meg államilag elismert szakképesítésre felkészítő...
Cs, jan. 04, 2024
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Hagyományok Háza, a debreceni Kézműves Alapítvány,...
P, szept. 08, 2023
Meghosszabbítjuk a Békés Megyei Népművészeti Egyesület akkreditált képzéseinek és...
Szo, júl. 15, 2023
Meghosszabbítottuk a már korábban meghirdetett XIX. KÁRPÁT-MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL - 2024...
Sze, jún. 21, 2023
A Népi játék és kismesterségek oktatója képzésben résztvevők számára lehetőség van Képzési hitel...
Cs, jún. 08, 2023
Szent Iván Napi Vigadalom Békéscsaba, Szent István tér 2023. június 24. 18:00 - 22:00 óráig 18:00...